KRAV MAGA - HISTORIA

KRAV MAGA - HISTORIA

Krav Maga powstała z myślą o samoobronie. Jej celem jest obrona własnego zdrowia lub życia przed napastnikiem oraz wyczuwanie potencjalnego zagrożenia, a nie rywalizacja między zawodnikami.

Twórca systemu Krav Maga

Twórcą systemu Krav Maga jest Imi Lichtenfeld, który urodził się w 1910 roku w Budapeszcie. Imi swoje młodzieńcze lata spędził w Bratysławie. Ojciec Imiego, Samuel, pracował w cyrku jednocześnie trenując zapasy oraz boks. Samuel chciał opanować sztuki walki do perfekcji, dlatego też otworzył klub Herkules, do którego od razu zaczął uczęszczać jego syn Imi.

Imi Lichtenfeld osiągał bardzo dobre wyniki podczas treningów, co przyczyniło się do wygrania mistrzostw Słowacji w gimnastyce, boksie oraz zapasach. W latach trzydziestych XX wieku nasiliła się agresja wobec Żydów ze strony antysemickich ruchów, co spowodowało, że Imi Lichtenfeld zmuszony był przenieść swoje umiejętności walki wręcz na ulice, by chronić mieszkańców Żydowskich dzielnic w Bratysławie.

Przez swoje działania Imi stał się niebezpiecznym wrogiem dla antysemickich władz (został wydany nakaz aresztowania), co zmusiło Imiego do opuszczeniu rodzinnego domu w 1940 roku. Lichtenfeld wyruszył do Palestyny. Od 1940 do 1942 roku Imi służył w Wolnych Legionach Czeskich, które przynależały do Brytyjczyków, ci zaś otrzymali mandat nad Palestyną po zakończeniu II WŚ. Imi po zakończeniu służby postanowił zostać w Palestynie.

Dołączenie Imiego Lichtenfelda do Hagany

Lichtenfeld dołączył do Hagany, czyli militarnej jednostki specjalnej, która powstała na skutek tworzenia się państwa izraelskiego. Wraz z upływem czasu Imi coraz bardziej rozwijał swoje umiejętności i zaczął układać zdobytą wiedzę w system. W 1948 roku władze Izraela postanowiły mianować Imiego głównym instruktorem walk na krótkim dystansie podczas szkoleń żołnierzy IDF – Israel Defense Forces (Izraelskich Sił Obronnych). Podstawowy trening żołnierzy sił obronnych trwał 3 tygodnie i obejmował zajęcia z walki wręcz w postaci uderzeń, dźwigni oraz duszeń przy użyciu wszelkiego rodzaju przedmiotów. Celem treningów było również nauczenie wojskowych podjęcia natychmiastowego działania w razie niebezpieczeństwa.

Imi Lichtenfeld odszedł z armii w 1968 roku, jednakże Krav Maga w dalszym ciągu była jego życiową pasją. W 1978 roku założył ze swoimi najlepszymi uczniami Izraelskie Stowarzyszenie Krav Maga. W 1981 roku w Izraelu odbyły się pierwsze międzynarodowe kursy instruktorskie Krav Magi, co miało bardzo duży wpływ na rozpowszechnienie się systemu na całym świecie.